Новости

Рецепти

Лесен колач со боровинки

Меко и убаво за јадење, свежо од боровинките и слатко ароматично.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 чаши шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 чаша овошен јогурт од боровинки
 • 1/3 чаша масло
 • 3 чаши брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 150 гр боровинки.

*Чаша за мерење е од 150 мл

Подготовка:

 1. Јајцата со шеќерот и ванилата изматете ги да постанат светли и да се зголеми волуменот. Потоа додајте ги маслото и јогуртот и со најмала брзина продолжете со матењето да се спојат со јајцата. На крај додајте го и брашното измешано со печивото и изматете за да се изедначи смесата.
 2. Смесата турете ја во тава (25х30см), претходно намачкана со путер и посипана со брашно. Одозгора наредете ги боровинките и ставете ја да се пече во загреана рерна на 180 степени за време од околу 30 минути.
 3. Печениот колач оставете го да се излади, а потоа послужете го. По желба посипете го и со шеќер во прав. На здравје!

Рецептот го испратил: Невена Ѓероска.

Извор: sezahrana.mk

GOLD
To Top