Новости

Фудбал

Вардар ремизираше со Розенборг, прв европски бод за „црвено-црните“

Екипата на Вардар го заврши своето прво учество во групната фаза во Лига Европа откако вечерва ремизираше со Розенборг 1-1 во Скопје. Вардар го одигра најдобриот натпревар во второт по силина европско натпреварување, но македонскиот шампион не ги искористи шансите кои ги имаше и може да жали што не ги освои трите бода.

Вардарци поведоа преку Итало во 9 минута. Демири од левата страна упати долга топка до Николов, кој што со гради му ја спушти на стрелецот кој се најде сам пред голот на Розенборг, и рутинирано погоди.

Во самиот финиш на првите 45 минути, Гачевски го фаулираше Адегбенро во шестнаесетникот по што беше покажан удар од 11 метри кој го искористи искусниот Бендтнер.

GOLD
SN Finansii
To Top