Новости

Фудбал

Видал се прости од репрезентацијата на Чиле

Откако фудбалската репрезентација на Чиле не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија, играчот од средниот ред Артуро Видал објави дека повеќе нема да игра за националниот тим.

„Срцето ми е скршено од неуспехот во квалификациите“, порачал 30-годишниот фудбалер на минхенски Баерн.

Видал во репрезентацијата на Чиле дебитираше во 2007 година, а натпреварот против Бразил беше негов 97 во националниот тим. Во дресот на репрезентацијата постигнал 23 гола и освои две титули на Копа Америка (2015 и 2016).

GOLD
To Top