Новости

Фудбал

Гвардиола: Нема шанса да не загубиме цела сезона во ПЛ

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола тврди дека неговиот тим нема шанси да ја заврши сезоната без пораз во Премиер лигата.

Досега „граѓаните“ се најдобриот тим во англиската елита и тимот успеа да постигне осум победи и да врати едно реми во првите девет средби од почетокот на сезоната, а освен тоа е лидер на табелата.

Веќе се прават споредби меѓу „граѓаните“ и непобедливите од Арсенал, од славната за тимот до Лондон сезона 2003/2004, кога тимот успеа да ја освои титулата без да загуби средба од првенството.

„Знам дека луѓето ја сакаат многу статистиката и споредбите и искрено сум среќен што успеавме да постигнеме 11 последователни победи, но тоа е плод на фактот дека покажавме дека можеме да бидеме постојани и како целина со тоа се исцрпува сè“, објави тој цитиран од Скај Спорт.

GOLD
To Top