Новости

Фудбал

Дефанзивецот Јери Мина пристигна во Барселона

Колумбискиот дефанзивец на Палмеирас, Јери Мина пристигнува во Шпанија денес, а утре ќе биде претставен како ново засилување во Барселона.

Сајтовите за трансфери и статистика во Бразил и цела Јужна Америка веќе го посочија како нов додаток на „Каталонците“. Се вели дека двете страни се согласиле за трансфер од околу 12,3 милиони евра. Не е пријавено дали оваа сума вклучува компензација за клубот Санта Фе во Колумбија, каде што Мина ја започна својата професионална кариера.

23-годишниот фудбалер потпиша личен договор за четири години, а клаузулата за ослободување е 100 милиони евра.

Јери Фернандо Мина Гонзалез, како што е полното име на играчот, е висок 195 сантиметри и беше трансфер цел за Ернесто Валверде во текот на летото, но тогаш немаше договор. Тој ја започна својата кариера во Депортиво Пасто, но играше само како тинејџер и аматер, а потоа се преселува во Санта Фе во 2014 година.

GOLD
SN Finansii
To Top