Новости

Фудбал

Иско доби нов договор и откупна клаузула од 700 милиони евра

Реал Мадрид потпиша нов 4-годишен договор со офанзивниот играч Иско, соопштува весникот „АС“. Шпанскиот репрезентативец се поврза со Реал до летото 2021 година, откако ќе добива по шест милиони евра по сезона. Во неговиот договор е поставен клаузула за одрекување во вредност од 700 милиони евра.

Високата откупна сума е осигурување за Реал, која цели даго одврати интересот на големите европски клубови кон 25-годишниот фудбалер. Во почетокот на август „Пари Сен Жермен“ не се двоумеше да плати рекордни 222 милиони на Барселона за правата на Нејмар.

Примера е единственото првенство во Европа, што ги обврзува клубовите да поставуваат клаузула за одрекување на своите фудбалери. Повисока клаузула од Иско веќе имаат само неговите соиграчи во Реал – Кристијано Роналдо и Карим Бензема.

Evrotip
Евротип
To Top