Новости

Кошарка

Јорданчо Давитков се врати да работи во Кувајт

Јорданчо Давитов селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија се врати во Кувајт каде договори соработка со својот поранешен клуб Кадсија.

Давитков има успешно минато, во периодот од 2008 до 2011 година, македонскиот селектор со овој клуб со кого има освоено три шампионски титули.

Инаку Давитков паралелно со клубот ќе ја води и репрезентацијата на Македонија. Давитков пред еден месец замина од Банијас чии челници му оставија да избре дали ќе го води клуб или репрезентацијата.

Давитков со Македонија успешно, со две победи над Словачка и Швајцарија, стартуваше во претквалификациите за пласман на Европското првенство.

GOLD
To Top