Новости

Кошарка

Евролигата се проширува на 18 екипи од следната сезона

Кошаркарската Евролига од сезоната 2018/2019 ќе брои 18 екипи. Засега е сигурно дека една од двете нови екипи ќе биде францускиот прволигаш АСВЕЛ од Вилербан чии сосптвеник е НБА ѕвездата, Тони Паркер.

Вториот тим кој ќе добие можност да се натпревари во елитната кошаркарска конкуренција ќе биде финалистот во Еврокупот.

Евролигата од минатата сезона број 16 клубови, а од регионот (АБА лига) во елитата настапува само шампионот. Изминатите три сезони тоа е брлградска Црвена звезда.

 

GOLD
To Top