Новости

Кошарка

Лејкерси ги повлекоа дресовите на Коби Брајант

ЛА Лејкерс изминатата ноќ ги повлекоа од употреба броевите 8 и 24 кои во 20-годишната кариера ги носеше Коби Брајант, легендата на една од најславните НБА франшизи.

„Ве сакам“, рекол Брајант, а потоа како во финалето кога постигна 60 поени дополни „Mamba out“ и го остави микрофонот.

Меџик Џонсон и Џери Бас му прочитаа писма во име на клубот чии дрес го носеше две децении. На церемонијата беше присутен и Шекил О’Нил со кого Коби освои три од своите пет титули во НБА лигата, а во „Стејплс центарот“ беше и еден од неговите најголеми ривали Алан Ајверсон.

GOLD
SN Finansii
To Top