Новости

Кошарка

Новицки ја мина границата од 50 000 минути на терените

Дирк Новицки влезе во нова елитна група во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата, откако на дуелот со Лос Анџелес Клиперс, ја мина границата од 50 000 минути на теренот.

Со тоа Германецот е само шестиот играч во Лигата кој го достигнува овој подвиг приклучувајќи им се на Карим Абдул Џабар, Карл Мелоун, Кевин Гарнет, Џејсон Кид и Елвин Хејс.

За Новицки ова е 20-тата сезона во НБА лигата.

GOLD
To Top