Новости

Останати

Ѓоковиќ: Не требаше да бидам тука

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, по поразот од Јапонецот Таро Даниел (7:6, 4:6, 6:1), истакнал дека немал големи очекувања од мастерсот во Индијан Велс и дека избрзал со враќањето на тениските терени по шестнеделната пауза поради операцијата на лакотот.

„Му честитам на својот ривал, се бореше и покажа одличен дух на теренот. Јас се чувствував како да го играм својот прв АТП-меч, многу чудно… Немав ритам, имав и здравствени проблеми изминатите недели. Благодарен сум што толку бргу се вратив, но во исто време не се чувствувам добро“, рекол Ѓоковиќ.

„Ми недостигаат натпреварите, но ќе мора да разговарам со тимот и да смислиме стратегија за понатаму. Господ секогаш ни дава предизвик кога тоа најмалку го очекуваме. Секогаш постои нешто добро, за сè постои причина“, рекол Ѓоковиќ и дополнил.

„Не требаше да бидам овде, имав операција пред пет-шест недели така што од турнирот немав никакви очекувања. Не успеав да го пронајдам ритамот, осбено на бекхенд, кој секогаш ми бил цврст како стена. И тоа е дел од некарактеристичните околности во кои се наоѓам во моментот.“

Новак Ѓоквиќ во кариерата петпати го освојувал мастерсот во Индијан Велс.

 

 

Извор: denar.mk

GOLD
To Top