Новости

Останати

Федерер ја одведе Швајцарија во финалето на Хопман Купот

Швајцарија се пласираше во финалето на „Хопман купот“ во австралискиот град Перт.

Роџер Федерер и Белинда Бенчич си го обезбедија првото место во групата Б со целосна предност од три победи по успехот против минатогодишните вицешампиони Џек Сок и Коко Вандевеге.

Федерер донесе предност за Швајцарците по 7-6 (5), 7- 5 над Сок, а Бенчич ја осигура победата по 7-6 (6), 6-4 над Вандевеге.

Швајцарија брка трета титула на „Хопман купот“ во својата историја.

GOLD
SN Finansii
To Top