Новости

Ракомет

Пелистер се намачи да го совлада жилавиот Прилеп

Ракометарите на Пелистер забележаа нова победа во домашната Суперлигата, откако во првиот натпревар од 14. коло го совладаа Прилеп во спортската сала „Младост“ во Битола со 35-28 (16-17).

Најефикасни поединци во таборот на Пелистер беа Јагуриновски со 13 и Митиќ со 5 гола, а кај Прилеп се истакнаа Јанчев со 7, Бозароски со 6 и Тренчески со 5 гола. Алушовски не им даде шанса на Грузијците Орјоканидзе и Чантурија, кои веројатно ќе се вратат во тимот в сабота во Велес.

Утре 13. коло почнува со натпреварот меѓу Металург 2 и Еурофарм Работник, а в сабота се среќаваат Пролет – Вардар Јуниор, Борец – Пелистер и Радовиш – Охрид.

GOLD
To Top