Новости

Македонија

Грчката пожарна објави видео од извлекувањето на безживотните тела на македонските планинари

Грчката спасувачка екипа на противпожарната служба, на својот твитер профил објави куса снимка од акцијата на извлекување на загинатите македонски планинари.

Грчката спасувачка служба ги пронашла телата на двајца младите планинари, 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски од Скопје,  кои исчезнале на Кајмакчалан, највисокиот врв на планината Ниџе.

Пронајдени се во една клисура длабока 30 метри, на грчко македонската граница. Тие биле дел од групата 50 планинари од Скопје кои се упатиле кон Грција.

 

GOLD
To Top