Новости

Македонија

Пронајдени и спасени шестмина скијачи кои вчера се изгубија на Попова Шапка

Синоќа околу 21 часот се пронајдени и спасени шестмина скијачи кои се изгубија на Попова Шапка, информираат од Министерството за внатрешни работи.
Околу 17. 30 часот  во Полициското одделение Попова Шапка дошол 30-годишниот Ф.Р од тетовското село Лисец заедно со косовскиот државјанин М.З. и пријавиле дека двајца косовски и четворица македонски државјани околу 14 часот и 30 минути со жичница се искачиле на „Церипашина“ и потоа се спуштиле по патеката Јелак. Но, поради густата магла залутале и се изгубиле во непознат шумски предел, некаде два километри северно од месноста „Шипковачки бачила“, над селото Вешала.
Веднаш е организирана потрага по шестмината скијачи и околу 21 часот сите се пронајдени живи и здрави во месноста „Студорек“ , во близина на „Шипковачки бачила“, и со ратрак веќе се спуштаат кон Полициското одделение Попова Шапка.

 

GOLD
To Top