Новости

Свет

(Видео) Два авиона се судрија на писта во Торонто

Два авиона се судриле на аеродромот Пирсон во Торонто, а после судирот избувнал пожар во кој за среќа нема повредени.

Десетици патници биле евакуирани после сударот.

Во соопштението истратени од аеродромот се нагласува дека авион на Санвинг ерлајнс слетал на аеродромот во Торонто и чекал на паркинг кога во него удрило летало на Вестџет ерлајнс. Во авионот на Вестџет имало 168 патници и шест членови на екипажот, а само неколку патници се здобиле со лесни телесни повреди.

Другиот авион, пак на компанијата Санбинг бил празен за време на сударот, а леталото го влечела фирмата Свиспорт интернешнал задолжена за копнени операции на аеродромот.

GOLD
SN Finansii
To Top