Новости

Свет

Трамп: Не сум расист!

Американскиот претседател Доналд Трамп негира дека е расист откако минатат недела сенатори изјави дека на средбата ги омаловажил Хаити, Ел Салвадор и државите во Африка.

„Јас сум најмалку расистичка личност што сте ја интервјуирале“, изјави Трамп од неговиот приватен голф клуб на Флорида. Трамп навредливиот коментар, според медиумите, го дал на 10 јануари на состанок со шестмина сенатори во Белата куќа.

GOLD
To Top