Новости

Шоубиз

Бијонсе е најплатената пејачка на светот, од турнејата заработила 105 милиони долари

Американскиот магазин Forbes објави листа на најплатените пејачки на годината.

Првото место го зазема изведувачката во стил ритам-енд-блуз Бијонсе. 36-годишната ѕвезда заработила оваа година 105 милиони долари, а во оваа сума влегуваат и приходите од продажбата на нејзиниот последен албум Lemonade, како и од концертните турнеи. Освен тоа, пејачката има своја модна линија за облека.

Втора, со скромни 69 милиони долари е 29-годишната британска пејачка Адел.

Трета е американката Тејлор Свифт, која минатата година го водеше ова рангирање. Оваа година, сепак таа има заработено “едвај” 44 милиони долари, но следната ќе се појави подобра во однос на финансиите за 27-годишната пејачка. Според Форбс, во 2018 година, веројатно е дека сериозно ќе ги зголеми своите финансии со средствата од новиот албум, како и планираната турнеја од големи размери.

Четврта на листата на најплатените пејачки е канадската Селин Дион со 42 милиони долари. Таа е проследена од ѕвездата Џенифер Лопез со 38 милиони долари.

Во првите десет на престижната листа влегуваат уште Ријана – 7-мо место со 36 милиони долари, Бритни Спирс – 9-то место, 34 милиони долари, Барбара Стрејсенд – 10-то место, 30 милиони долари.

GOLD
SN Finansii
To Top