Новости

Занимливости

7 причини да ја наполните кадата и да уживате во топла купка

Па, има ли подобар начин од тоа да ја наполните кадата со топла вода и целосно да се опуштите?

Веројатно, ретко ви паѓа на памет да „потрошите“ време на тоа и секогаш си наоѓате попаметна работа, иако можеби посакувате таква релаксација.

Ако ви е потребно охрабрување, следниве причини можеби ќе ви помогнат да се одлучите да си пружите задоволство после работната недела.

7 причини да ја наполните кадата со вода и да уживате во топла купка:

Топлата купка го подобрува расположението

Според психологот Нил Морис, кој направил мало истражување, топлата купка може да отстрани чувства на депресија и песимизам бидејќи ви дава одлична комбинација на изолација, мир и удобност.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-06.jpg

Помага да спиете подобро

Многу научници препорачуваат ладна просторија за подобар сон, но топлата бања пред спиење може да донесе слични резултати.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-03.jpg

Помага при опуштање на мускулна болка

Топлината помага за циркулацијата на крвта, како и за опуштање на стегнатите мускули. Го намалува воспалението на зглобовите при артритис или други мускулни заболувања.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-04.jpg

Може да го направи и одржува срцето здраво

Редовното практикување на топла купка помага во намалување на крвен притисок според некои истражувања, а тоа помага при спречување на други проблеми со срцето.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-4.jpg

Помага во согорување калории

Можеби не е некоја активност, но топлата вода и потењето може да помогнат во согорувањето на калории.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-007.jpg

Помага во ослободување од симптоми на грип и настинка

Пареата од топлата вода може да направи чуда со затнатиот нос и кашлицата. Топла купка исто така помага и имунолошкиот систем подобро да се бори со вируси.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-08.jpg

Може да ја смири иритираната кожа

Топлата купка во комбинација со есенцијални масла, како кокосовото, маслиново или лавандово, може да ја омекнат кожата и да ги излечат иритираните делови.

7-prichini-da-ja-napolnite-kadata-i-da-uzhivate-vo-topla-kupka-02.jpg

GOLD
GoldSlot
To Top