Новости

Живот

Првиот официјално склучен геј брак во Австралија

Спринтерот на Комонвелтот Крег Барнс и неговиот партнер, атлетичарот Лук Саливен, вчера склучија брак, кој претставува прв геј брак во Австралија. Чинот се случи откако пред 30 дена беше соопштен новиот закон за истополови бракови, кој беше потпишан во декември.

Покрај Барнс и неговиот партнер, Саливен, кои беа венчани веднаш по полноќ по локално време во Нов Јужен Велс, следеа и други истополови двојки кои стапија во брак, пренесува Би-би-си.

GOLD
To Top