Новости

Автомобили

Alfa Romeo го потврди претставувањето на конкурентот на BMW X5 и Audi Q7

Италијанскиот производител „Alfa Romeo“ ќе ја прошири својата палета со целосно нов голем теренец, кој ќе биде и првиот електрифициран модел на брендот. Автомобилот ќе биде позиционираат како конкурент на „Audi Q7“, „BMW X5“, „Mercedes GLE“ и „Volvo XC90“, објави „Auto Express“, повикувајќи се на техничкиот директор на компанијата Роберто Фидели.

Во моментов инженерите и дизајнерите на „Alfa Romeo“ напорно работат на проектот за создавање на таков „SUV“, кој ќе се покаже како еден од најголемите сериски автомобили во светот и сигурно ќе биде најголемиот во историјата на италијанската марка.

Со цел заштеда на средства, Концернот „FCA“ нема да развива нова платформа за моделот, а туку ќе се насочи кон модернизација на шасијата која се користи за кросоверот „Alfa Romeo Stelvio“ и седанот „Alfa Romeo Giulia“. Се претпоставува дека „SUV“ моделот, чија премиера е планирана за 2020-та година, исто така, ќе биде достапна во верзија со седум седишта.

Сигурно новиот предводник на брендот ќе биде електрифициран, а најверојатно Италијанците ќе употребат систем со „мек хибрид“. Автомобилот ќе добие 2.0-литарски турбополнач и систем од 48 волти. Вкупната моќност на силата ќе изнесува околу 400 КС.

Од зборовите на Фидели, станува јасно дека новиот „SUV“ на „Alfa Romeo“ ќе биде 200 килограми потежок од кросоверот „Stelvio“, кој во моментов се нуди со 2.0-литарски турбомотор со 4 цилиндри и 280 КС, како и со 2,9-литарски твин-турбо V6 со 510 КС.

Извор: denar.mk

GOLD
SN Finansii
To Top