Новости

Автомобили

Audi го претстави новиот A7 Sportback (фото+видео)

Германскиот автомобилски гигант „Audi“ официјално ја претстави новата генерација на својот „A7 Sportback“, чија продажба ќе започне во почетокот на 2018-та година.

Моделот е изграден на платформата „MLB Evo“, која исто така се користи во предводникот во гамата „A8“. Повеќето компоненти и системи се исто така земени од него. Двата автомобили, сепак, ќе може да се разликуваат, бидејќи „А7“ го следи стилот на својот претходник, со ист накосен покрив и долга хауба.

Должината на новиот „Audi A7 Sportback“ е 4969, ширината е 1908 mm, а висината е 1422 mm. На овој начин, автомобилот е пократок за 5 mm, 3 mm потесен и 2 mm повисок од претходната генерација. Во исто време, растојанието помеѓу двете оски е зголемено за 12 mm и достигнува 2926 mm. Ова ослободи повеќе простор за патниците на задните седишта – 21 мм.

Машината доаѓа со 4 верзии на суспензија. Во основата има челични пружини, а во случај на спортски простор е намалена за 10 мм. Следната е верзија со пневматски систем кој ја порамнува наклонетоста на телото. Врвната суспензија е пневматска со адаптивни амортизери и активен заден диференцијал.

Стандардната опрема на новиот „Audi A7 Sportback“ доаѓа со адаптивен систем за управување. Како опција, клиентите можат да добијат шасија со менување на задните тркала. При мала брзина, задните гуми да се вртат за 5 степени во спротивна насока, овозможувајќи радиусот на вртење да се намали за 1,1 метри. Со брзина поголема од 60 km/h, задниот дел се претвора во иста насока како и предниот дел, па така автомобилот е постабилен.

Новиот „Audi A7 Sportback“ ќе биде достапен со 6-цилиндричен 3.0-литарски „TFSI“ бензински мотор со 340 КС и 500 Nm вртежен момент. Работи во комбинација со 7-брзинскиот менувач „S tronic“ и „Quattro ultra“ погонот на четири тркала. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 5,3 секунди. За некои пазари, моделот ќе биде достапен и со 2.0-литарски „TFSI“ мотор со 245 КС.

За моделот исто така е дадена верзија со „мек“ хибрид „MHEV“, која е опремена со стартер-генератор. Со брзина од 55 до 160 км/ч, системот „го гасне“ моторот и автомобилот се движи по инерција, достигнувајќи потрошувачка од 0,7 л / 100 км.

Моделот, исто така, има интелектуален систем „старт-ап“, кој се активира автоматски откако автомобилот тргнува. Новиот „Audi A7 Sportback“ има автоматски систем кој се активира од кабината. Автономниот начин на патување работи со брзина до 60 км/ч.

Покрај тоа, автомобилот може да излезе од гаража или да го внесете, користејќи специјална апликација за паметни телефони. Машината исто така може да ја следи самата лента, која е одговорна на интелектуалната контрола на патувањето. Работи со четири радари и камери и 12 ултразвучни сензори.

Производството на новиот „Audi A7 Sportback“, моделот за 2018-та година, ќе биде во фабриката Некарсулм (Германија). Минималната цена на едно возило во Германија изнесува 67.800 евра.

Извор: denar.mk

GOLD
To Top