Новости

Автомобили

Audi ќе претставува нов модел на секои три недели

„Audi“ ги објавува своите финансиски извештаи за првите девет месеци од 2017-та година, а истовремено ги објавува своите планови за 2018-та година. Јасно е дека на секои три недели од фабриката ќе излегува 1 нов модел.

Ова значи дека во 2018-та година „Audi“ ќе претстави најмалку 17 нови автомобили. Модификации на постојните модели на компанијата исто така се вклучени во ова издание. Официјално е потврдено дека во 2018-та година ќе биде следната генерација на „А6“, новиот кросовер купе „Q8“, новиот „А3“ и електричниот „SUV e-tron quattro“.

Во 2017-та година беа воведени моделите „Q2“, „A8“ и „A7 Sportback“, на кои сега ќе бидат додадени нивните „S“-верзии. Одделот „Audi Sport“ подготвува нови мотори за „RS 3 Sportback“, „RS 4 Avant“ и „RS 5 Coupe“, но и „RS 5 Sportback“ и „RS 5 Cabriolet“.

Покрај тоа, во фабриката на „SEAT“ во Шпанија ќе се произведува спортскиот автомобил „Audi R8“, како и новиот „Audi A1 Sportback“. Овој автомобил ќе ја користи платформата на новиот „VW Polo“ и „SEAT Ibiza“.

Извор: denar.mk

GOLD
SN Finansii
To Top