Новости

Автомобили

BMW претстави специјална верзија на M2 Coupe (фото+видео)

Во 2017-та година „BMW M2“ беше најуспешениот модел на единицата „BMW M GmbH“, а од него беа продадени над 12.000 примероци во целиот свет. Ова ги натера „баварците“ да направат посебна верзија на моделот – „Edition Black Shadow“, која ќе се појави на пазарот во април.

За автомобилот се користени технологии од моторните спортови, но се додадени и нови дизајнерски елементи. Возилото се потпира на познатиот „M TwinPower Turbo“ 6-цилиндричен мотор, кој произведува 370 КС. Просечната потрошувачка на возилото, наведено од страна на производителот, е 8,5 l/100 km при ниво на штетни гасови СО2 од 199 g/km.

Моделот е со погон на задните тркала, со поставувања за спортска суспензија. Со изборната 7-брзинска „M“-двојна менувачка спојка, „Drivelogic Edition Edition Shadow“ забрзува од 0 до 100 km/h за само 4,3 секунди.

Специјалниот модел е достапен само во црна боја „Saphir“ – црна металик. Мат црните 19-инчни ковани алуминиумски тркала со пресеци во форма на „Ј“ и гуми со различна големина на предните и задните оски ја нагласуваат визијата на телото. Тие се комбинирани со карбонски куќишта на надворешните ретровизори, како и сјајна решетка од „М“- решетка на ладилникот и декоративни плочки.

Нарачките за автомобилот веќе се прифаќаат во Германија, па цената за неговата основна верзија започнува од 66.350 евра.

Извор: denar.mk

GOLD
To Top