Новости

Автомобили

BMW Seriеѕ 6 GT – нов број, иста мисија (фото+видео)

„BMW“ објави нови фотографии од наследникот на „Serieѕ 5 Gran Turismo“ – кој по новата номенклатура сега е прекомандуван во „Seriеѕ 6“ – пред почетокот на продажбата на овој модел.

„BMW Serieѕ 6 Gran Turismo“, како практичен модел со поголем багажник и пет врати, е заснован на последната генерација на лимузината „Serieѕ 5“, на која делумно и се потпира дизајнот.

Во однос на претходникот, новиот „GT“ модел го карактеризира пониска, издолжена силуета – автомобилот има должина од 5.091 mm (кај „BMW Serieѕ 5 GT“ беше 4.935 mm), додека висината е намалена за 21 mm, a меѓуосовинското растојание остана непроменето.

Внатрешноста исто така го голема мерка е „појзамена“ од лимузинската верзија, а идните соственици на располагање ќе имаат багажник од 610 литри, кој со навалување на седиштата се зголемува дури на 1.800 литри.

На врвот на централната конзола е голем 10,25 инчен екран на мултимедијалниот „iDrive“ систем, кој поддржува гласовни команди и со гестови.

„BMW Serieѕ 6 GT“ изборно може да биде опремен и со систем за полуавтономно возење, „head-up“ дисплеј и електрично прилагодување на задните седишта.

Официјалната светска саемска премиера на „Serieѕ 6 GT“ е одржана во септември, на саемот за автомобили во Франкфурт, а првите примероци во продажните салони ќе пристигнат во текот на есента.

На почетокот, купувачите на располагање ќе имаат четири мотори.

Основниот бензински модел е „BMW 630i GT“, oпремен со четирицилиндарски 2.0-литарски агрегат со 258 ks (190 kW) и 400 Nm. Во пар со осумстепен автоматик, овој автомобил од 0 дo 100 km/h стигнува за 6,3 секунди.

Купувачите кои посакуваат помоќен бензинец можат да го нарачаат „BMW 640i GT“ со шестцилиндарски 3.0-литарски мотор кој испорачува 340 ks (250 kW) и 450 Nm максимален вртежен момент. Во верзијата со погон на сите четири тркала, oвој модел забрзува од 0-100 km/h за само 5,3 секунди.

Покрај двата бензинци, во понудата ќе бидат и „BMW 630d GT“ со шестцилиндарски 3.0-литарски мотор со 265 ks (195 kW) и 620 Nm. Исто така во верзија на сите четири тркала, овој дизел од место до стотка ќе стигне за 6 секунди.

Понудата ќе ја заокружи уште еден дизел, „640d GT“, со 3.0-литарски агрегат со 6 цилиндри, 320 ks (235 kW) и 680 Nm, како и стандардниот „xDrive“ погон на сите 4 тркала. Забрзувањето до стотка го постигнува за само 5,3 секунди.

denar.mk

GOLD
To Top