Новости

Автомобили

Mazda ја обнови караван верзијата на моделот 6

Mazda ја објави првата официјална фотографија на oбновената верзија на „Mazda 6“ караван. Премиерата пред публиката ќе се одржи на Саемот за автомобили во Женева во март.

По ажурирањето, караванот ќе добие дополнителна опрема и нови материјали во салонот. Во топ-верзијата на моделот ќе има елементи од јапонски бел орев – посебно дрво кое се користи за правење на музикални алатки и мебел.

Во опремата на возилото ќе бидат вклучени приспособлива контрола на патувањето со целосна функција за сопирање и последователно заминување, како и систем со кружен поглед на камерата.

Недостасуваат технички детали, но се очекува караванот да се потпира на истите мотори како и обновениот седан. Тој доби 2.5-литарски 6-цилиндричен мотор кој беше ставен на „Mazda CX-9“. Моќта на единицата е 253 КС и 420 Nm вртежен момент.

Извор: denar.mk

GOLD
To Top