Новости

Автомобили

Mitsubishi Evolution се враќа со нов изглед (фото+видео)

Симпатизерите на легендата „Mitsubishi Evolution“ најверојатно ќе паднат во ужас откако ќе видат што стана од нивниот омилен автомобил. На саемот за автомобили во Токио, јапонскиот производител покажа електричен кросовер со тоа име, ветувајќи дека ќе биде пуштен во сериско производство.

Излегува дека развојот на овој автомобил започна веќе пред 12 години. Тогаш компанијата претстави електрична верзија на „Lancer Evolution“, која доби четири електрични мотори – по еден на секое тркало. Моќта на секој беше 50 kW, со сет на литиум-јонски батерии поставени под седиштето. Тежината на машината беше 1.600 килограми, а може да се развие 180 км/ч и да вози 250 км со едно полнење.

Класичните седани, сепак, одамна не биле интересни за публиката, и сосема логично „Mitsubishi“ избра кросовер за да ја следи нивната електрична идеја. Се нарекува „е-Evolution“ и следи поинаков концепт. Овој пат електромоторите се три-еден на предната оска и два, кои се поврзани со задниот диференцијал и ги придвижуваат задните тркала.

Според креаторите на моделот, како резултат на 4×4 системот се обезбедува прецизно и беспрекорно управување со кросовите.

„Задоволството од возење ќе биде достапно во ерата на електричните возила“, соопшти компанијата.

Деталите за енергетската единица не се откриваат, но се осигурува дека наскоро ќе се појави и „е-Evolution“ во сериско производство. „Mitsubishi“ исто така додава дека машината ќе го задржи концептуалниот систем за вештачка интелигенција, кој ќе биде прилагоден на навиките и желбите на возачот.

Извор: denar.mk

GOLD
To Top