Новости

Автомобили

Skoda го најавува својот трет SUV

Чешкиот производител „Skoda“ ги презентираше првите скици на својот иден мал „SUV“ модел. Тој, исто така, ќе биде прикажан како концептуален модел со името „Vision X“ на Саемот за автомобили во Женева во март.

Кросоверот ќе добие хибриден погон, но засега компанијата не открива детали за тоа. „Vision X“ има 20-инчни тркала и панорамски покрив. Кабината има голем приказ на забавни и декоративни елементи од кристал.

Сериската верзија на „Vision X“ ќе стане трет кросовер на брендот по „Karoq“ и „Kodiaq“. Чесите почнаа активно да се развиваат електрични и хибридни технологии, целта им е во 2025-та година секој четврти модел на брендот ќе биде со сличен погон.

Првиот електричен концепт на компанијата од Млада Болеслав – „Visison E“, се одржа минатата година на Саем за автомобили во Шангај. Тоа беше кросовер со два електрични мотори со вкупна моќност од 255 kW (306 КС).

Максималната брзина на модел е 180 км/ч, а циклусот со едно полнење на батеријата е со траење од 500 км. Во срцето на „Visison E“ е „MEB“ платформата на концернот „Volkswagen“, специјално дизајниран за електрични возила.

Извор: denar.mk

GOLD
To Top