Новости

Здрава исхрана

Какаото го намалува зголемениот холестерол

Какаото би требало да се пие топло. Помешајте шолја млеко, две лажички какао во прав, една лажица мед, една лажица екстракт од ванила и прстофат сол.

Вкусно и хранливо какаото освен што може да влијае на намалувањето на крвниот притисок и зајакнување на крвните садови, може и да го намали „лошиот“ холестетол (LDL), а го зголемува нивото на добриот (HDL).

За тоа се заслужни флавоноидите кои ги содржи какаото во изобилство, а кои истовремено се значајни и за намалување на факторите за ризик од дијабетес.

Какото би требало да се пие топло. Помешајте шолја млеко, две лажици како во прав, една лажица мед, една лажица екстракт од ванила и прстофат сол. Мешајте на тивок оган додека напитокот да стане пенлив. Доколку млекото не е во вашата листа на препорачани намирници, избегенте го и истиот рецепт направете го без млеко, само со вода, или користете замени за млекото, како што се млекото од ориз, бадем и сл.

GOLD
To Top