Новости

Здрава исхрана

Пиењето на кафе пред појадок може негативно да влијае на шеќерот во крвта

Кога е најдобро време да пиеме кафе ако се грижиме да не го зголемиме нивото на шеќер во крвта?

Кафето е можеби најслаткото задоволство со кое го започнуваме денот. Утринското кафе е ритуал на повеќе од седумдесет проценти од населението низ светот, но сепак тоа освен што помага да се расоните и да бидете будни и фокусирани, да имате енергија во текот на целиот ден, сепак постојат и лоши страни на кои треба да внимавате. Една од нив е тоа што кафето може да влијае негативно на шеќерот во крвта.

Кафето има многу здравствени придобивки благодарение на неговата висока содржина на антиоксиданси и дури е откриено дека го намалува ризикот од дијабетес тип 2. Но, кофеинот кој се наоѓа во кафето може да има значително влијание врз нивото на шеќер во крвта, особено ако веќе имате дијабетес или преддијабетес (една шолја кафе има околу 140 милиграми кофеин).

Ако се грижите да немате висок шеќер во крвта, најлошата навика за кафе што можете да ја имате е да го пиете пред појадок. Во студија од 2020 година, британските истражувачи открија дека пиењето две шолји кафе пред појадок може да го зголеми нивото на шеќер во крвта за дури 50%.

Постојат два главни начини на кои пиењето кафе пред утринскиот оброк може да предизвика зголемување на шеќерот во крвта.

Прво, протеинот наречен аденозин го блокира кофеинот. Аденозин му помага на вашето тело да одреди колку инсулин треба да произведе и им помага на вашите клетки ефикасно да одговорат на инсулинот. Пиењето кафе пред оброк може да предизвика ослободување на помалку инсулин и да ги направи вашите клетки помалку приемчиви за него, што доведува до зголемување на шеќерот во крвта.

Друг начин на кој кофеинот во кафето може да предизвика зголемување на нивото на шеќер во крвта е преку неговата способност да ги зголеми хормоните на стрес, како што се кортизол и епинефрин. Овие хормони го зголемуваат новиот шеќер во крвта како начин за производство на енергија за борба против стресот со кој се соочувате. Во овој случај, производството на инсулин се намалува, а нивото на шеќер во крвта се зголемува.

Од сето горенаведено, јасно е дека не се препорачува пиење кафе пред појадок. Од друга страна, тоа не значи дека треба целосно да се откажете од омилениот пијалок.

Ако сè уште ви треба пијалок за да го започнете денот на вистински начин, обидете се да пиете помала доза кафе од вообичаеното (најмногу половина шолја) или направете си чај.

Евротип
SNBROKER
To Top