Новости

Направи сам

Мермерни велигденски јајца чекор по чекор: Секое ќе ви биде како уметничко дело

Ова е единствената техника со која секое јајце ќе ви биде поинакво и посебно..

Состојки:
 • јајца
 • луковина
 • унихоп чорапи
 • бои за јајца
 • лажица сол
 • оцет
 • вода
Приготвување:
 • Во тенџере сипете ладна вода и лажица сол, па измешајте.
 • Варете ги јајцата на средна температура околу 10 минути и почекајте да се изладат.
 • Ставете влажно јајце во чорапот, па обложете го со луковина и врзете го чорапот.
 • Во сад со вода и боја ставете лажица оцет, оставете ја да зоврие, па додајте ги јајцата кои треба постојано да ги превртувате, околу 5 минути.
 • Вадете ги јајцата на крпа или салвета, па оставете ги да се изладат.
 • Извадете ги од чорапите и тргнете ја луковината.
 • Премачкајте ги јајцата со масло за да добијат сјај.
GOLD
To Top