Новости

Направи сам

Направете моќна маска против стареење

Направете домашен препарат од мед кој ефикасно ги ублажува брчките и ја затегнува кожата.

Не е потребно да трошите цело богатство на козметички препарати за ублажување на брчките, можете и сами да направите ефикасен препарат кој од лицето ги брише трагите од стареењето.

Потребно ви е:

– 4 лажици вазелин

– 2 лажици мед

– 2 жолчки

– 2 лажици маслиново или бадемово масло

Вазелинот стопете го на водена пареа со цел да стане течен. Потоа додадете ги сите останатите состојки и добро промешајте со цел да добиете хомогена смеса. Нанесете јa маската на лицето и држете ја околу половина час, па отстранете ја со влажен пешкир. Набрзо ќе ги забележите првите позитивни резултати, а брчките ќе бидат значително ублажени за една недела.

Евротип
Евротип
To Top