Новости

Рецепти

Апсолутен хит: Леб без брашно – нешто највкусно што ќе пробате

Денес сите стравуваат од глутен, од дебелеење, дијабет и останати болести на 21 век. Оставете ги стравовите зад себе и направете леб кој не дебелее, а исто така е и вкусен. Брашно нема да ви биде потребно.

Намирници кои ви требаат: 

4 јајца

100 милилитри вода

90 грама ореви

90 грама ленено семе

90 грама семки од сончоглед

90 грама сусам

90 грама семки од тиква

малку сол

пола лажица сода бикарбона

Изматете ги јајцата и додадете ги солта и содата, како и водата, а потоа измелете ги сите семки од кои ќе добиете брашно и замесете леб.

Печете 50 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Евротип
Евротип
To Top