Новости

Рецепти

Зимница од домати: Мелен домат во шише

Време е за зимница – подгответе вкусен мелен домат во шише.

СОСТОЈКИ:

  • домати
  • салицил
  • листови магдонос и целер
  • пиперка бабура
  • лута пиперка
  • сол
  • масло

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  1. Доматите измијте ги и исчистете ги, па сомелете ги и посолете ги по вкус. Во мелените домати додајте 1 г салицил и 1 кг домати и измешајте.
  2. Во чисто и суво шише ставете мелени домати до половина. Додајте листови магдонос и целер и 2,3 исчистени пиперки бабури, може и лути по желба. Наполнете со мелени домати до крај и додајте лажичка масло. Добро затворете и чувајте во шпајз.

 

 

Извор: Готви.мк

GOLD
To Top