Новости

Рецепти

Намаз од чоколадо и лешници

За сите љубители на чоколаден крем еве еден лесен рецепт како истиот да го подготвите дома …

Потребно е:
400 г лешници
300 г темно чоколадо
200-250 мл слатка павлака

Подготовка:
– Ставете ги сите состојки во еден сад на рингла и варете ги додека смесате не почне да врие.

– Тргнете го садот од рингла и пропасирајте ја смесата низ цедалка за да го отстраните парченцата од неа.

– Вратете го садот на рингла и варете уште 10-15 минути додека не се згусне.

– Готовата смеса сипете ја во стаклени теглички.

– Овој крем може да го користите како намаз, потоа како крем за палачинки или прелив за сладолед.

GOLD
To Top