Новости

Рецепти

Не ги фрлајте презреаните банани – Брз десерт во 3 чекори

Ако бананите ви презрејаа не ги фрлајте, туку употребете мал трик-рецепт.

СОСТОЈКИ:

2 банани
1 шолја брашно
1/5 лажички цимет
¾ шолји млеко
малку шеќер во прав и масло

ПОДГОТОВКА:

Се лупат и пасираат бананите, се става брашно и млеко, цимет и се остава половина час да се соедини.

Се загрева доста масло во тава и се вади од смесата па се пржи.

Се ставаат формите на салфета, па се става шеќер во прав горе.

GOLD
To Top