Новости

Рецепти

Освежувачки овошен колач

Подгответе неодолив овошен колач и освежете се во врелите денови..

СОСТОЈКИ:

 • 150 гр мелени бисквити
 • 250 гр путер
 • 400 гр слатка павлака
 • 4 лажици кисела павлака
 • 4 лажици мед
 • овошје по избор
 • листови нане
 • овошен сируп по желба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

 1. Бисквитите измешајте ги со растопен путер, па смесата распоредете ја на дно на калап за торта и оставете во фрижидер 10-15 минути, да стегне.
 2. Во блендер ставете ги двата вида павлаки и мед, па пасирајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа распоредете преку кората од бисквити и повторно вратете го колачот во фрижидер, овој пат на половина час.
 3. Овошјето со лажица нанесете го преку колачот, прелијте со сируп и украсете со листови нане.

Уживајте!

 

 

Извор: Готви.мк

GOLD
To Top