Новости

Рецепти

Чоколаден вкусен колач без печење

Ако сè уште не сте пробале чоколаден колач со урми и суво овошје, време е да го пробате.

Потребни состојки:
  • 100 грама лешници
  • 150 грама индиски ореви
  • 150 грама бадеми
  • 100 грама кокос
  • 100 грама сурово чоколадо
  • 180-200 грама урми потопени во вода
  • сечкани јаткасти плодови
  • сечкано суво овошје (смокви, кајсии)
Начин на подготовка:

Во блендер, сомелете ги јаткастите плодови, еден по еден. Префрлете ја смесата во чинија. Потопете ги урмите во вода, па префрлете ги во блендер со малку вода и мешајте додека не добиете густа смеса. Стопете го чоколадото на пареа, па додајте ја во смесата од јаткасти плодови и кокос, измешајте и додајте ги урмите. Смесата мора да биде соединета.

Подгответе хартија за печење, замесете тесто, ставете го во плехот и израмнете го. Наросете го тестото со сечкани јаткасти плодови и сечкано суво овошје.

Ставете го колачот во замрзнувач за да се зацврсти. Кога смесата ќе биде цврста, по желба, можете да ја премачкате со чоколадна глазура.

Евротип
SNBROKER
To Top