Новости

Рецепти

Гурманско совршенство – кисел лук за зимница

Совршена вкусна зимница..

СОСТОЈКИ:

  • 1 шолја бел вински оцет
  • 1 лажичка сол
  • 1/2 лажичка шеќер
  • темјан
  • неколку зрна бибиер
  • излупени чешниња лук

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: 

  1. Во помал сад загрејте оцет, шеќер и сол, па оставете да зоврие, додајте зачини и уште врело прелијте преку чешнињата лук кои густо сте ги наредиле во претходно стерилизирана тегла.
  2. Теглата добро затворете ја и чувајте ја на собна температура и до два месеци.
GOLD
To Top