Новости

Рецепти

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Предлог за брз и лесен појадок кој ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

3 јајца

1 прашок за печиво

1 шолја масло

2 шолји кисела вода

2 и пол шолји пченкарно брашно

1 шолја брашно

200 г свежо сирење

300 – 400 г мешан зеленук(грашок, пченка, моркови)

Сол

Начин на подготовка:

Сварете го исечканиот зеленчук. Варете 15 минути откако ќе зоврие. Исцедете и оставете да се излади. Во длабок сад изматете јајца, масло, кисела вода и прашок за печиво. Постепено додавајте и пченкарно, потоа и бело брашно и матете.

Додајте го изгмеченото сирење, а доколку имате дома може да додадете и 2 лажици кајмак. На крајот додајте го зеленчукот и соединете ја смесата. Посолете.

Калапот за мафини премачкајте го со путер и набрашнете го и додајте го смесата со мафини. Печете на 200 степени додека да добијат златно-кафеава боја. Оваа количина е доволна за 24 мафини.

GOLD
To Top