Новости

Рецепти

Кулинарски тренд – Генијален рецепт за тирамису топчиња

 

Тирамису моментално е најпопуларниот рецепт кој доаѓа од Италија, па овој генијален десерт, би рекле дека деновиве е кулинарски тренд.

Состојките потребни за создавање на овој хит десерт се исти како состојките кои ги користите за подготовка на класичното тирамису, но самиот процес на подготовка е многу поедноставен.

Состојки:

17 парчиња торта

150 гр маскарпоне или крем сирење

1/4 шолја сварено кафе

1 лажица шеќер во прав

2 лажички какао во прав

Подготовка:

Бисквитите искршете ги на ситни парчиња, па прелијте ги со кафе и убаво измешајте. Во посебен сад измешајте го сирењето со шеќерот во прав и убаво измешајте.

Додадете ја смесата во мелените бисквити и измешајте. Оставете ја смесата во фрижидер околу 10 минути и потоа формирајте топчиња со саканата големина и посипете ги со какао! Уживајте!

Евротип
SNBROKER
To Top