Новости

Рецепти

Летен рецепт за чизкејк од авокадо без печење

Брз и лесен рецепт за десерт кој нема да влијае на вашата фигура на кој било начин.

Состојки:

Интегрален бисквит – 200 гр
Кокосов путер – 250 гр
Авокадо – 6 парчиња
Крем сирење – 200 гр
Сок од лимета – 150 мл
Мед – 175 гр
Желатин – 1 кесичка

Начин на подготовка:

Скршете ги бисквитите и стопете го путерот од кокос. Измешајте 100 гр путер со трошки од бисквити. Ставете го во калап и израмнете.
Исечете го авокадото на половина, извадете го јадрото и внимателно одделете ја пулпата од кората. Исцедете го сокот од лимета и измешајте со пирето од авокадо. Додадете крем сирење, мед и измешајте темелно додека смесата не се изедначи.

Се вари малку вода и се додава желатин. Гответе 2 минути, а потоа тргнете го од оган и оставете го да се излади. Додадете ја мешавината од авокадо и преостанатото масло од кокос. Истурете ја готовата смеса во калапот преку кора од бисквити и оставете да се излади во фрижидер 4 часа.

Уживајте во вкусен и лесен десерт!

Евротип
SNBROKER
To Top