Новости

Рецепти

Мартини со кафе и цимет – Уживајте во сладок и необичен вкус

Мартинито со годините стана еден од основните коктели, но овој со цимет е нешто посебно.

– две лажички шеќер
– половина кафена лажичка цимет
– 90 мл еспресо
– лажица слатка павлака
– 45 мл вотка
– ледени коцки

Измешајте ги шеќерот и циметот, а потоа додадете лажица од добиената смеса во еспресото. Додадете мраз, павлака и вотка, затворете и добро протресете, па сипајте во чаша за мартини и послужете.

Евротип
Евротип
To Top