Новости

Рецепти

Меки и сочни јогурт кифлички: Рецепт за тесто без квасец, спремно за момент

Кога немате многу време, припремете го ова прекрасно меко јогурт пециво.

Нема квасец и нема чекање тестото да нарасне – се пече веднаш.

Потребни состојки:

– 100 мл. млака вода

– 180 гр. јогурт

– 650 гр. брашно тип 400

– 100 мл. млако млеко

– 1 јајце

– 1 и пол лажичка шеќер

– 60 мл. масло за јадење

– 1 лажичка сол

– 1 ќесичка прашок за пециво

– 1 лажичка путер, стопен на собна температура

За премачкување, изматете една жолчка со една лажичка млеко.

Погледнете го начинот на припрема:

GOLD
To Top