Новости

Рецепти

Неизбежен зимски „деликатес“ – Оригиналниот рецепт за руска салата од 1860 година

Празничната трпеза е незамислива без руска салата, барем во нашите простори, но ниту една домаќинка во нашите краишта не ја прави по оригиналниот рецепт. И има многу логична причина за тоа.

Првата руска салата се појавила околу 1860 година во кујната на готвач со белгиско потекло Лусиен Оливие, главен готвач на Ермитаж, еден од најпопуларните ресторани во Москва. Не требаше многу време за оваа салата да ги маѓепса Русите, а потоа и целиот свет.

Точниот рецепт беше строго чуваната тајна на Лусиен, но со сигурност се знае дека содржи месо од Тетреб, говедски јазик, кавијар, зелена салата, опашка од јастог, каперси и чадена патка. Се разбира, всушност по него го добила името – салата на Оливие.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Club Gourmets (@clubgourmets)

Покрај тоа, оригиналниот рецепт се состоеше од оригиналниот мајонез на Лусиен, кој вклучуваше француско бело вино, сенф, маслиново масло од Прованса и секако, неколку скриени состојки.

Состојките, како и секогаш кај врвните готвачи, биле ретки, скапи и тешки за подготовка, а првиот рецепт за оваа салата бил објавен во март 1894 година во руското списание „Нашата храна“ и гласел вака:

Два компири

Една мала краставица (или голем корнишон)

3-4 листови зелена салата

3 големи опашки од рак

1/4 чаша борови ореви исечени на коцки

1 лажичка каперси

3-5 маслинки

и една и пол лажица прелив од мајонез

Многу екстравагантно, нели?

Состојките кои беа ретки и скапи постепено беа заменети со поевтина и попристапна храна бидејќи салатата стануваше сè попопуларна меѓу обичните луѓе.

Откако салатата ги надмина границите на Советскиот Сојуз, другите народи го прилагодија рецептот на нивната кујна. Во салатата се додавале моркови (што руските готвачи сè уште го сметаат за „непростлив грев“), понекогаш пченка и пилешко бело месо наместо месо од рак, а подоцна и шунка.

Евротип
SNBROKER
To Top