Новости

Рецепти

Не би одолеале на овој вкусен чоколаден рецепт – Направете тоблероне дома

Слаткиот деликатес тоблероне е специфичен и по изглед и по комбинација на состојки. Крцкавите лешници, но и парчиња карамелизиран мед, ја прават оваа чоколада посебна.

Со малку труд и за само половина час можете да подготвите тоблероне кое е многу слично на оригиналното! Погледнете го рецептот во продолжение:

Состојки:

300 гр чоколадо

300 гр лешници

3 јајца

300 гр путер

300 гр бисквити

300 гр шеќер

Подготовка:

1. 200 гр шеќер се карамелизираат и се додаваат 200 гр потпечени лешници. Измешајте, истурете на подмачкан сад и оставете да се излади.

2. Остатокот од шеќерот изматете го со јајцата додека не се запени.

3. Посебно се мати путерот и се соединува со јајцата, се додава растопената чоколада и 100 гр мелени лешници.

4. Карамелот од лешник се дроби и се додава во смесата, па се додаваат мелените бисквити.

5. Убаво измешајте ја смесата за се убаво да се соедини и истурете во калапи.

6. Се остава во фрижидер да се стегне, а потоа…Се разбира, се ужива! Пријатен апетит!

Евротип
SNBROKER
To Top