Новости

Рецепти

Пролетни салати – Предлози за вкусен и лесен оброк

За денес ви подготвивме идеи за пролетни салати кои можете да ги јадете како главно јадење, но и како прилог. Се надеваме дека ќе најдете нешто по ваш вкус.

Салата од аспарагус

Извадете го непотребниот дел, а остатокот исечкајте го. Посолете го аспарагусот и пржете во маслиново масло. После тоа, во чинијата додадете фета сирење или неколку парчиња пржена сланина за побогат вкус.

Цветна салата

Дали знаевте дека многу цвеќиња се јадат, па дури и се здрави? Во исчистената зелена салата додадете печени тиквички, семки од тиква, печено тофу и цвеќиња собрани на блискиот тревник. Можете да користите глуварче, горчлива тиква или други цветови, но пред да го користите, проверете дали навистина може да се јаде.

Салата со тестенини

Популарно главно јадење во топлите денови е салата од тестенини. Прво згответе ги сите тестенини според упатството на пакувањето, а потоа додадете зеленчук и други адитиви по желба. Наша предлог? Тестенини со леќа, домат, спанаќ, морков, наут и фета сирење.

Салата со пилешко

Една од најкласичните салати која никогаш не разочарува. Во исчистената и измиена зелена салата додајте печени парчиња пилешко, пченка, моцарела и домат. Потоа зачинете ја салатата и послужете со парче тост.

Протеинска салата со јајца

Јајцата се одлични и во салати! Во зелената салата додадете сечкано тврдо варено јајце, урда, наут и домати. Одличен избор за сите активни луѓе кои треба да обезбедат соодветен внес на протеини.

Искористете ги топлите денови за експериментирање; подгответе различни салати и пробајте кои комбинации ви се омилени. На овој начин ќе ги откриете највкусните верзии на салати.

Евротип
SNBROKER
To Top