Новости

Рецепти

Рецепт за домашен леб со кашкавал кој го освои интернетот

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина посебно изгледа има повеќе од 3 милиони прегледи.

Состојките се лесно достапни, припремата е едноставна, а резултатот е ефектен и вкусен.

Потребни состојки:
За тесто:
– 200 гр. брашно
– 1 јајце
– 20 гр. шеќер
– 4 гр. инстант квасец
– 3 гр. сол
– 80 мл. топло млеко
– 30 гр. путер

За премачкување:

– 1 лажица истолчен лук
– 1 лажичка мајонез
– 1 лажичка шеќер
– млад кромид
– 13 гр. путер

Топинг:
– 140 гр. рендан кашкавал

 

GOLD
To Top