Новости

Рецепти

Ручек за 15 минути: Шпагети со пармезан

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

400 г шпагети

Магдонос

2 лажици буковец

6 лажици маслиново масло

Сол

Пармезан

Начин на подготовка:

Исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете ги шпагетите според упатството на пакувањето. Додека се варат тестенините, во длабок сад загрејте маслиново масло. Додајте лук, буковец и пропржете. Откако лукот ќе се карамелизира, а шпагететите ќе се сварат, земете една шолја вода и додајте ја во тавата со лук и промешајте.

Исцедете ги шпагетите и вратете ги во тавче. Исечкајте магдонос и пармезан, промешајте и послужете.

GOLD
To Top