Новости

Рецепти

Се прават за 10 минути, совршени се за доручек: Солени палачинки за кои не ви треба фил

Солените палачинки во последно време се речиси исто популарни како слатката варијанта, а овој рецепт кој ни доаѓа од Германија е многу згоден бидејќи е толку богат да не бара никаков фил!

Можете да ги направите како брз појадок, но и како вкусна вечера во која ќе ужива целото семејство.

Состојки:

450 грама брашно

2 јајца

1,5 лажички сол

1 лажица шеќер

300 милилитри млеко

300 милилитри вода

1 лажица сув квасец

300 милилитри млеко

300 милилитри вода

1 црвена пиперка

1 кромид

1 домат

2 праз

магдонос

1 компир

пченка во зрното

масло

Подготовка:

Јајцата се матат убаво и се додаваат со шеќерот, квасецот, млекото и водата, а кога ќе се изедначат постепено и со постојано мешање се додава брашното.

Потоа покријте го тестото и оставете го на страна.

Во еден сад измешајте ги кромидот, празот, пиперката, доматот, јагликата, па сето тоа заедно малку по малку на даска се зема и ситно се сечка, а компирот се ренда. Потоа оваа смеса додајте ја во тестото и сè убаво измешајте, а на крајот додадете ја пченката.

Се пече во подмачкана тава, од двете страни.

Еве како изгледа оваа постапка:

Евротип
SNBROKER
To Top